KLUB-NYT: Klub: Sådan gør I jer klar til 2019-reglerne!

Hej alle.

Jeg snakker i disse dag med rigtigt mange klubber om, hvordan søren man som klub skal gribe 2019-golfreglerne an!

Nedenfor er derfor nogle forslag til klubbens indsats på tre områder!

A. OPLÆR JERES MEDLEMMER.

A1. Regelskolen til alle.

Det er en kæmpe opgave at lære ALLE klubbens 1.000 +/- medlemmer i 2019-reglerne. Men jeg tilbyder en meget nem måde at løse det på: Ved at de alle tilmeldes min “Oswalds 2019-regelskole” (video-lektioner). Alle medlemmer får så 30 lektioner e-mailet (én om dagen) og kan til sidst tage en regelprøve.  Dermed løser I en kæmpe opgave på en enkel måde.

-> Læs mere på dette link.

A2. Regelaftener.

De fleste klubber påtænker at holde mindst 2 (måske 3-4) infomøder/regelaftener i løbet af andet halvår 2018 og første halvår 2019. Nogle klubber holder nogle af dem selv, men erfaringsmæssigt trækker det mange flere deltagere, når der kommer en “udefra”. Jeg kommer gerne forbi og står for en eller flere af disse.

-> Se mere om pris, tilbud mv. på dette link.

A3. Regelbøger.

Alle mine bøger kommer i nye 2019-udgaver til efteråret 2018. I kan få op til 68 % i rabat ved køb af en stak (10/100 ad gangen) – fx. kan I købe til alle i herreklubben eller dameklubben eller begynderne – eller…?.

-> I kender vist bøgerne – ellers kan I se dem på dette link.

___________________________________________

B. OPLÆR JERES REGELKYNDIGE.

B1. Intern efteruddannelse.

Alle jeres regelkyndige osv. skal lære 2019-reglerne, og det klarer man ikke lige på en aften (såsom på mine info-møder) eller en dag (såsom fx på  DGU’s).

Jeg tilbyder derfor at komme forbi et par dage og certificere udvalgsmedlemmer, bestyrelsesmedlemmer, træner osv. i 2019-reglerne, så i én gang for alle kan få en masse grundigt oplært.

-> Se nogle tilbud på dette link.

I kan naturligvis også deltage på nogle traditionelle eksterne kurser – se udvalget på dette link.

B2. Regelbøger.

Se punkt A3.

___________________________________________

C. OPLÆR JERES BEGYNDERE.

C1. Begynder-undervisning.

I skal have lavet noget nyt 2019-undervisningsmateriale til jeres begyndere. I stedet for at gøre det selv, kan I spendere 2.500 kr. om året, hvormed alle begynderne tilmeldes min Regelskole (se også under “A”). I tilmelder så blot hver enkelt begynder på min hjemmeside, og så kører det hele automatisk. Om I derudover også vil lave en banevandring med begynderne eller selv holde nogle info-aftener, bestemmer I selv – begynderne er i hvert fald godt klædt på, når de har været igennem Regelskolen.

-> Læs mere om Regelskolen på dette link.

C2. Regelbøger.

Se punkt A3.

___________________________________________

Bestilling/Information.

Kontakt mig på bno@golfrules.com eller på 2925 8636 for at bestille eller høre nærmere.

Oplys blot hvilke punkter (bogstaver) ovenfor (fx. “A1 og B1”), der eventuelt kunne være relevant.

/Brian

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive offentliggjort.