Ormeskud: Må man børste dem væk?

Ormeskud på golfbanen

Hej alle.

Hvad siger golfreglerne egentlig om ormeskud? Det spørgsmål får jeg ikke så sjældent, så nu laver jeg lige denne lille blog om det.

Én afgørelse om det.

Der er kun én afgørelse om det, og det er 23-1/1, som siger:

Spørgsmål: Regnormeekskrementer er løse naturgenstande. Med hvilke midler må de fjernes? 

Svar: Løse naturgenstande må fjernes med alle midler med den undtagelse, at når spilleren fjerner løse naturgenstande på puttelinjen, må han ikke presse noget ned (Regel 16-1a). 

Min fortolkning.

Afgørelsen hjælper jo ikke ret meget.

Men jeg tolker reglerne således:

1. Det er uden betydning, hvor ormeskuddene er, dvs. om de er på green eller ej. Deres status er den samme.

2. Eftersom afgørelsen er meget kort, så mener jeg ikke på nogen måde den kan siges at fravige reglerne i øvrigt. Derfor er et ormeskud kun en løs naturgenstand, hvis det er… løst!

Altså: Ifølge definitionen af løse naturgenstande så er den ikke en løs naturgenstand, hvis den er:

• fastsiddende eller vokser

• er jordfast eller

• klæber til bolden.

Man kan udelukke den sidste, idet den ikke klæber til bolden.

Jeg mener bestemt også man kan udelukke “voksende”, da det må forudsætte, at det er en eller anden plante el.l.

“Fastsiddende” kan man vel også udelukke, medmindre det fx. er frostvejr.

Spørgsmålet er så, om den er jordfast.  Det tror jeg heller ikke den anses for at være, idet dette vel kun omfatter situationer, hvor et eller andet samlet (fx. en sten) sidder både oven på jorden og under jorden. Jeg tror således ikke, at man vil anse et ormeskud for at være “jordfast”.

Konklusion.

Så – konklusionen må være, at ormeskud altid er løse naturgenstande overalt på banen, medmindre det fx. er frostvejr, således at ormeskuddet er fastsiddende.

Det betyder, at man således må fjerne ormeskud alle steder på banen, medmindre både ormeskuddet og bolden ligger i eller berører den samme bunker eller den samme vandhazard.

/Brian

7 kommentarer
  1. Janne Helmer siger

    Jeg har lært, at man ikke må fjerne ormeskud fra puttelinjen med putteren men kun med hånden. Hvad har du af kommentarer til det ? Hilsen Janne

  2. OSWALD ACADEMY siger

    Hej Janne.

    Mig bekendt gælder der ikke et forbud mod at fjerne ormeskuddene med en putter, så det tror jeg altså godt, at du må. Den nævnte afgørelse siger netop, at man må fjerne løse naturgenstande med “alle midler”.

    Risikoen for at “presse noget ned” er dog nok blot noget større med en putter, så derfor skal man vel være varsom med den.

    MVH
    Brian

  3. Finn C.O. siger

    Det har på et tidspunkt været således, at man kun måtte fjerne løse naturgenstande i puttelinien med hånden eller en kølle.

  4. Leif Jørgensen siger

    Leif Jørgensen

    Hvis en bold ligger på et muldvarpeskud i en bunker / vandhazard ??
    Hilsen Leif

    1. Thomas siger

      Hvad er det reglen om løsenaturgenstande i hazards er 🙂
      Så ligger du i muldvarpe skud, i vand op af grene osv i hazards, drop fri med straf eller spil bolden som den ligger 🙂

  5. Henrik siger

    Vedr. Myrer tuer:. I reglen om at der ska spilles hvor bolden ligger.. Altså i en bunke af nålegran bygget af Myrer.. i Nordjylland stødte jeg på det problem,at jeg skulle spille bolden fra hvor den ligger.. Det kunne som sådan også lade sig gøre.. MEN! Får da af vide at Disse myre tuer går ind under Dansk Naturfredning og må derfor ikke berøres.. Hvad gør man så? Er der Straf eller Lempelse?

  6. OSWALD ACADEMY siger

    Hej Henrik.

    God pointe – den har jeg også fået oplyst. Ganske kort, så er golfreglerne “ligeglade” med dette. Det har altså – i forhold til golfreglernes anvendelse – ingen betydning, at myrerne er fredet. Man må gerne spille den, som den ligger, og dermed komme til at ramme nogle myrer…

    MVH
    Brian

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive offentliggjort.